27 Kasım 2011 Pazar

"özgürleşen kadın güzelleşir..."


"İki göz baştan çıkartır, kadınlar tek gözünü kapatsın..."

Rivayet o ki; kadın Adem'in kaburgasından yaratıldı. Yetmedi en eğri kaburga düştü payına. Daha doğmadan yaratılışında bir eksiklik vardı kadının. Sonra zaman ilerledikçe yani insanoğlunun daha ileri bir düşünce akımını benimsediği ve gericiliği aştığı konuşulup dururken işler iyice zıvanadan çıktı. Sadece gözlerimizin önündeki olaylara üzüldük ve canımız yandığında sesimizi yükselttik.
Kadınlar...
Tarihin bütün acılarını iliklerine kadar hisseden kadınlar...
Sokak ortasında bıçaklanıp katledilirken "kocasıdır yapar" diyerek katillerini aklayan devletin kadınları...
Şimdilerde kadını her koşulda mağdur eden zihniyetin yeni ürünü piyasaya sürülüyor. Kadın cinayetleri hızla artarken özgürleşen kadınları sindiremeyen iktidarlar kadını köleleştirme politikasına hızla devam ediyor. Ülkemizde özgürleşen her bir kadın iktidarın hedefi haline geliyor. Bize giydirdikleri kılıflar ile yaşamak zorundayız(!) Yaşamak istemeyip haykırırsanız sesinizi, sizleri yerlerde sürükleyip zindana tıkayacaklardı. Ee malum; ."Kadın da olsa gerekeni yapacağız..." diyen bir başbakanın yönettiği ülkemizde özgürleşmenin açılımıda bu olurdu.
Sadece AKP iktidarı döneminde sayısız kadın katledildi ve daha da vahim olanı mağdur olan ve mağdur eden kişinin yer değiştirmesi oldu..

Bakın şimdi Suudi Arabistan Fazileti Teşvik ve Ahlaksızlığı Önleme Komitesi Başkanı Şeyh Mutlab El Nabet kadınların "baştan çıkarıcı" dediği gözlerini örtmesini istemiş.
Yani kadın tıpkı bir mumya gibi sarınıp ahlaksızlığı önleyecek.
Namus kavramının mutasyona uğrayıp kadınların bacaklarının arasında hayat taşıyan bir unsur olmasında gizlidir "ahlak" uzakta aramayın!

"Kadın özgürleşmeden toplumların özgürleşmesi olmaz" diyen bir düşünce akımının yanında hızla ilerleyen bu gerici akıma dur demek için gereken mücadeleyi vermemiz gerekiyor. Bacaklarımızın arasında doğan "ahlak" kavramını biran önce düşürmeliyiz...
İktidarın yarattığı/yaratmak istediği kadın modelindense, özgürleşen kadının güzelleşeceğini benimseyen bir akımı hepimiz tercih ederiz sanırım.
Ahlaksızlığını yasaları ile uygulayan bu iktidara dur demezsek eğer tıpkı Suudi Kadınlar gibi başımızı çaresizlikle dizlerimizin arasında buluruz....

Omêdîa Tîja Sodır

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder